lift-nedişr

LİFT Nedir?

Listening Fitness (LIFT) çeşitli zihinsel ve bilişsel becerileri geliştirmek ve iyileştirmek için kendi sesimizi ve müziğin modifikasyonunu kullanan algı eğitimi tekniğidir.

LIFT kiti Listening Fitness programlarındaki sesi modifiye etmeye yarayan bir cihazdır. Ayrıca kemikten ses iletimi ve mikrofon girişide LIFT’in bazı ilave özelliklerindendir. Listening Fitness LIFT dinleme eğitimi uygulaması daha önce bu alanda yapılmış sistemlere nazaran eşsiz, kapsamlı ve kullanıcı dostu bir yöntem ve teknoloji kombinasyonu sunmaktadır. Dinleme Becerisi Programı ile kullanılan ‘’ Lift’’ batarya kiti ile şarj edilebilen, portatif bir ses aygıtıdır. ‘’Lift’’ ses çalara bağlanan, kulaklıklı ve mikrofonlu bir cihazdır. Lift’deki mikrofon girişi, kullanıcıya, kulak sesini yükseltip geri dönüş sağlayarak duyu gelişiminde yardımcı olur. Bu bağlantıya Bone Connection adı verilir. Lift sisteminin diğer işitsel algı sistemlerinden ayrılan en önemli özellikleri Mikrofon (Bone Connection), sürpriz etkisi (Game Effect), Filtreleme (Filtering), ve balans (Balance) sistemleridir.

Peki Lift Sistemi Nerelerde Kullanılır?

LİFT Tarihi

Kulak ile beyin ilişkisinin bilinenden çok daha güçlü bir ilişki olduğunu ilk keşfeden kişi Alfred Tomatis dir. 1940-1950 arasında ilk çalışmalarını yapan Dr. Tomatis dikkat, odaklanma, algı, denge koordinayson ve motor beceriler ile kulak arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu keşfetti. Sonra bu alanda gelişim sağlamak üzere ilk cihazlarını geliştirmeye başladı. Paul Madaule 1994 yılından sonra Dr. Tomatis’in ilk olarak geliştirdiği metotlara ilave olarak yeni özellikler ilave etmeye ve yeni sistemi geliştirmeye başlamıştır. Daha sonraki yıllarda Tomatis sisteminden ayrılarak Listeninig Fitness Instructor’s Course (LIFT) adı altında kendi sistemini kurmuştur.

Blog Yazılarımız